Rozwód za porozumieniem stron — jak przebiega i o czym warto wiedzieć?

Rozwod za porozumieniem stron

Podjęcie decyzji o rozwodzie za porozumieniem stron to jedna z najlepszych decyzji, jakie można podjąć po stwierdzeniu całkowitego rozpadu pożycia małżeńskiego. Rozwód za porozumieniem stron nie tylko uznawany jest za najszybszą z możliwych opcji na rozwiązanie związku małżeńskiego, ale także najmniej stresującą. W sytuacji, kiedy dwoje ludzi jest w stanie dojść do porozumienia, większość działań związanych z rozwodem można załatwić poza salą sądową.

 

Warto dodać, że rozwód za porozumieniem stron jest możliwy jednakowo wtedy, kiedy małżonkowie posiadają wspólne potomstwo, a także, kiedy byli małżeństwem bezdzietnym. Wspólne ustalenie warunków rozstania i finalny rozwód za porozumieniem stron to najlepsza z możliwych opcji, zarówno jeśli chodzi o dobro dziecka, jak i zdrowie psychiczne obydwu stron – rozpad związku małżeńskiego to najczęściej mocno stresujący czas.

 

Przeczytaj także: Ile kosztuje porada prawna u adwokata?

Rozwód za porozumieniem stron – jakie dokumenty trzeba przygotować?

Jeśli chodzi o rozwód za porozumieniem stron, warto wiedzieć, jakie dokumenty przygotować, a także skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata. Podstawowa dokumentacja niezbędna do stwierdzenia rozpadu pożycia małżeńskiego przed sądem, to:

 

  • pozew rozwodowy,
  • odpowiedź drugiej strony na pozew,
  • porozumienie małżeńskie,
  • porozumienie rodzicielskie.

 

Z takim kompletem dokumentów wystarczy udać się do biura podawczego w siedzibie sądu okręgowego. Warto odpowiednio uzasadnić pozew, gdyż to dla sądu podstawa do pozytywnego rozpatrzenia sprawy.

Dodaj komentarz