Windykator – zawód przyszłości

windykator

Rynek pracy w Polsce zmienia się bardzo dynamicznie. Najwięcej ofert zatrudnienia pojawia się w sektorach, takich jak sprzedaż, ekonomii, IT oraz szeroko pojęta obsługa klienta. Polacy znajdują pracę najczęściej w branży ubezpieczeniowej, nieruchomości oraz w rolnictwie. Istnieją również zawody, które cieszą się coraz większą popularnością. Rynek pracy wciąż wykazuje ogromne zapotrzebowanie na specjalistów pewnych profesji. Można wymienić tutaj chociażby windykatorów – wszystko przez pogarszającą się niestety sytuację finansową Polaków i polskich firm.

Sytuacja Polaków

Okazuje się, że ponad 2 miliony Polaków nie radzi sobie z długami. Na każdego przypada blisko 2,3 tys. euro kredytu hipotecznego. I chociaż patrząc na mieszkańców całej Europy, nadal mamy najmniej kredytów, to jesteśmy na czele tych, którzy nie spłacają ich terminowo. Każdego roku zwiększa się również liczba zaciąganych pożyczek, jak również wzrasta kwota zadłużenia, jakie powstaje w wyniku niespłacania rat w ustalonym terminie.

Polacy przyznają, że wpływ na to mają niewystarczające zarobki. Tylko w samym rejestrze dłużników ERIF prowadzonych jest blisko 4 mln spraw. Łączna wartość zadłużenia wpisanych tam osób fizycznych i firm przekracza już 20 mld złotych.

Najczęściej zadłużenia są wynikiem niespłacania bieżących rachunków. Dominują należności generowane w branży telekomunikacyjnej oraz multimediów. Kolejne zobowiązania to niespłacone raty kredytów zaciąganych w bankach i instytucjach pozabankowych.

I chociaż świadomość finansowa Polaków jest wyraźnie coraz lepsza, to prognozy ekonomiczne nie pozostawiają złudzeń.  Zaciąganych będzie coraz więcej pożyczek i coraz większy problem nastąpi z regularnymi spłatami zobowiązań. Samo zjawisko bogacenia się Polaków nic w tej kwestii nie zmienia, bo i konsumpcjonizm jest na coraz wyższym poziomie.

Windykatorzy wciąż poszukiwani

Ponieważ długów powstaje coraz więcej, to na rynku jest też coraz większa liczba wierzycieli, którzy chcieliby odzyskać swoje dobra. Nie każdy dłużnik jest chętny do spłaty powstałego zobowiązania, nie każdy ma również ku temu warunki. Sytuacja finansowa większości z nich jest rzeczywiście zła, coraz częściej występuje zjawisko tzw. pętli kredytowej.

Właśnie w takich sytuacjach pomoc firmy windykacyjnej okazuje się niezbędna. Windykatorzy działają zanim jeszcze sprawa trafi do sądu, zanim rozpocznie się niekorzystna egzekucja komornicza. Dzięki temu wierzyciel jest w stanie porozumieć się z dłużnikiem i odzyskać własność. To optymalne rozwiązanie dla obu stron. Współpraca z windykatorem, a co za tym idzie, możliwe negocjacje i mediacje dają możliwość pójścia na kompromis. Chodzi przecież o to, by wierzyciel jak najszybciej odzyskał należność. Zostaje więc wypracowany taki model spłaty zadłużenia, który nazbyt nie obciąża dłużnika. Minimalizowane są również koszty – sprawy sądowe i egzekucje komornicze to przecież duży wydatek.

Jak przygotować się do wykonywania zawodu?

Co ciekawe, w zawodzie windykatora dużo bardziej liczą się predyspozycje związane z cechami charakteru aniżeli wyuczone kompetencje. Oczywiście, idealnie jest, kiedy osoba chcąca zostać profesjonalnym windykatorem ukończyła studia na kierunku ekonomicznym, finansowym czy prawniczym, ale nie jest to warunek konieczny. Praktycznie wszystkie renomowane firmy windykacyjne, organizują dla swoich pracowników szereg profesjonalnych szkoleń, dzięki którym możliwe jest realizowanie zawodowych obowiązków, zgodnie z dobrą etyką windykacyjną. Celem takiego działania jest skuteczne odzyskiwanie długów wymaga odpowiednich kwalifikacji.

Osoba, która chce odnosić sukcesy w tym zawodzie powinna być przede wszystkim dobrym psychologiem i negocjatorem. W tej pracy niezbędna jest odporność na stres, komunikatywność, opanowanie, cierpliwość i zrozumienie, ale też stanowczość.

One Comment on “Windykator – zawód przyszłości”

Dodaj komentarz